Nintendo Switch nebude konkurovat konzolím, ale mobilům a tabletům

Ohlášení nové konzole od Nintenda každý sledoval s radostí, až nadšením. Když ale prvotní euforie nad novým gadgetem vyprchala, dostavilo se vystřízlivění a realita. Má dnes ještě Nintendo Switch šanci?

Nintendo Switch se profiluje jako herní švýcarský nůž. Jenž vám nabídne zábavu, ať již v kruhu přátel/rodiny nebo když jste sám(a)/sami někde na cestách. Počkat, nepsali jsme něco podobného o vůbec prvním Game Boy v roce 1989? Ano, psali!

Takže v přísně realistickém pohledu na věci, copak nám to Nintendo nachystalo? Jde o zařízení, jenž se sice dá připojit doma jako běžná konzole, ale jeho nejvýznamnějším polem působnosti bude sféra mobilní a tabletová.

Prvním hřebíkem do rakve by mohla být distribuce. Zatímco na Androidech a mobilech + tabletech obecně je nepsaným standardem distribuce čistě digitální, zde se má jednat o kombinaci karet a internetu. Tedy něco podobného, jako u 3DS.

nintendo-1

Jak je u Nintenda zvykem, ani Nintendo Switch nebude zrovna výkonnostní king. Jsme nicméně kapku pesimisté – Nintendo Switch nenabízí nic, co bychom již neviděli před lety u mobilů nebo tabletů (BT externí ovladač namátkou). A trochu moc sází na retro duch řady.

Možná to ale jeho zákazníkům dojde, možná ne – totiž, proč platit za další s ničím nekompatibilní předražený tablet + hry, když totéž a za daleko menší cenu mu nabídne kdejaký noname Android? A to je i s USB host, 10“ displejem atd. Emulátory prakticky všech konzolí, až po Nintendo DS zde lze taktéž provozovat. Wii U měl sice hardwarové zázemí proti 3DS vynikající, ale Nintendo to s ním zbytečně zpackalo.

nintendo

Abychom to shrnuli – Nintendo Switch je jen dalším z vlny updatů Gameo Boyí série a to updatem sice zajímavým, ale nikoliv dech beroucím. I tomu nejnostalgičtějšímu hráči na mobilních konzolích jistě jednou dojde, proč vlastně podesáté platit za remaky a remaky remaků (navíc dnes již stejně postižené stejným free-to-play morem, jako je mobilní hraní), když může hrát totéž i na Androidu/Apple?

Kdo chce mobilní přehrávání hudby, filmů, focení apod., již má dávno obří mobil nebo tablet, pokud ale na vás přijde „nostalgie“ po novém Máriovi, tak očekávejte, že budete opět o pár set USD chudší. Jsme realisté, akcionáři jsou všude stejní, takže očekáváme stejné fiasko jako u 3DS: zcela chybějící nabíječka, v čas uvedení, absurdně vysoké ceny konzole, součástí není žádná hra „zdarma“, schválně nekompatibilní koncovka s USB standardy, …

nintendo-2

Z Nintendo Switch se tak možná stane Wii U 2.0. Nakonec, již Wii U ukázalo, že moderní člověk přetížený digitálními gadgety a emulátorovým hraním na kdejakém PC a tabletu si pořizuje zařízení výhradně na věci od Nintenda jen velmi neochotně, protože už zestárnul o pár let a nechce se mu trávit týdny nad jednou šíleně náročnou SRPG, pořídil si mezitím rodinu, začal chodit do práce apod., nostalgie a bezhlavý optimismus to u něj již dnes zkrátka nevytrhnou.

Pak je tu i ten drobný detail, že konzole Nintenda jsou uzavřené systémy a pokud tam člověk chce spustit jiný program díky kartě, je to vlastně nelegální. To vše jsou věci, které platforma Android neřeší, protože tam prostě neexistují. A to ani nemluvíme o ceně, jelikož jakž-takž použitelné tablety začínají na cca třetině ceny nových 3DS/Wii U. Tak či onak, pochybujeme, že novinka bude stát méně, jak 299-349 USD.

Fortnite

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď