Virtuální realita může způsobovat dlouhodobé zdravotní problémy

Jeden z největších hitů na poli nových technologií pro hráče podle všeho nebude bez řady chyb – teď k věci mají co říci i doktoři. A jaký mají vlastně názor?

Je úplně jedno, o jakém VR headsetu tu dnes budeme mluvit, protože je to prakticky totéž ve všech těchto případech. Ale abychom byli konkrétní, zaměřme se třeba na (za dva týdny na anglický trh mířící) PlayStation VR.

Ten slibuje stát 350 GBP a nabídnout hráčům skutečně nevídané 3D zážitky. Vlastně se velká řada expertů shoduje v tom, že se čtyřiceti miliony prodanými zařízeními by se PS4 mohlo stát první skutečně mainstremovou VR.

Ani Sony nechce zůstat pozadu a plánuje ukázat a předvést svoji variaci na VR mezi zářím a říjnem prakticky po Anglii. Je zřejmé, že hráči evidentně „stříhají metr“, ale experti je varují – VR může způsobovat velké problémy očí a žaludku (včetně regulérního zvracení již po pár minutách).

Londýnský doktor David Allamby se nechal slyšet v tom duchu, že VR může stát pro celou další generaci mladých lidí za myopií (běžná krátkozrakost) a neuvěřitelně bolestivým „suchým okem“.

vr-a-zdravotni-problemy

A ještě prohlásil: „Rodiče, i mladé lidé musí znát všechny potenciální problémy okolo VR. Je možné, že kvůli VR bude více a více lidí trpět také nedostatečným vystavováním oka slunečnímu světlu, což je věc, jenž negativně nadále ovlivní celý další vývoj očí. A jelikož VR zabraňuje očím v tom, aby se občas zaměřily i do dálky, postup krátkozrakosti může být o to rychlejší.“

Pak je tu samozřejmě i obyčejná únava z toho, jak člověk neustále vláčí kabely a těžkou helmu. O neexistujícím větrání + přehřívání v těchto místech ani nemluvě. Stresující faktory ve 3D hrách též budou zabraňovat tomu, aby lidé mrkali tak často, jako to obvykle dělají „venku“. Suché oko zní poměrně neškodně, ale věřte nám, nechtěli byste jej zažít…

A pozor též na to, že VR narušuje onen známý oční efekt spočívající v přeostření oka na blízký/vzdálený předmět. Koho téma zajímá více a chce se o vlivu VR na zdraví a lidský mozek dovědět skutečně co nejvíce, pak jej odkazujeme na původní zdroj a nemálo komentářů k tématu zde.

Fortnite

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď